Περίπατος

Εύκολα το «4Χ4» έκανε η ανδρική ομάδα Χάντμπολ της ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 37-15 της ΧΑΝΘ στο κεκλεισμένων των θυρών «Γ. Κασιμάτης», στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν την ανωτερότητά τους καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τον Φρεντερίκ Μπουζόν να πραγματοποιεί μεγάλο ροτέισον.

Η «Ένωση» ξεκίνησε με ένα σούπερ 9-3 στο πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης, με τη ΧΑΝΘ να προσπαθεί να πιέσει (14-8). Όμως, η ΑΕΚ με κύριους επιθετικούς εκφραστές τον Αραμπατζή και τον Τουρέ, μπόρεσε να έχει μία διαφορά 9 τερμάτων (18-9) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η άμυνα της ΑΕΚ μάσαγε σίδερα. Ήταν εξαιρετική και δεν άφηνε περιθώρια στη ΧΑΝΘ, η οποία σε 20 λεπτά είχε σκοράρει μόλις 4 φορές! Η «Ένωση» επιθετικά συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφερε τη διαφορά στα 18 τέρματα (32-14). Έτσι, λοιπόν, έφθασε σε μία άνετη νίκη και πλέον συγκεντρώνεται στον επόμενο αγώνα, που είναι εκτός, στα Βριλήσια.

ΑΕΚ – ΧΑΝΘ 37-15

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-2, 9-3, 13-5, 14-8, 18-9 (Ημ.), 22-10, 26-10, 29-12, 31-13, 32-14, 37-15.

ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής 7, Μάτιτς 6, Ντουάρτε 1, Βλαστός 4, Σμιντ 4, Κεϊτά 1, Παναγιώτου 1, Ζεντί, Τέπερ, Λούλιτς 2, Κουκουλάς 2, Ντάβιες 1, Γκαρέν 1, Τουρέ 6, Σουκιέλοβιτς, Σίνα 1.

ΧΑΝΘ (Νίκος Μωύσης): Σιαράβας, Σλούκιτς, Σκουφάς 2, Τσαγγάλης, Χαριζόπουλος 3, Οκανταρίδης, Αγαθόνικος, Σαλτιέλ, Τσορτέκης 1, Βαρδάκας 2, Μαυρόπουλος 1, Κούστουντιτς 2, Ιλέρης 2, Γιορανίδης, Σαμαράς, Κατσούνης 2.
Διαιτητές: Καρυδάκης-Μπράμου. Δίλεπτα: 5-2. Πέναλτι: 5/5-1/1.