Νίκη και τώρα Ευρώπη

Τη νίκη με 38-18 κατέκτησε η ανδρική ομάδα Χάντμπολ του Συλλόγου απέναντι στον Ζαφειράκη Νάουσας, για την 6η αγωνιστική της Handball Premier.

Οι «κιτρινόμαυροι» πάτησαν το γκάζι στο β’ ημίχρονο και μπόρεσαν να φθάσουν με άνεση στη νίκη. Πλέον, όλοι συγκεντρώνονται στα επερχόμενα ευρωπαϊκά παιχνίδια κόντρα στη Φασάνο, για τον 2ο Γύρο του EHF European Cup.

Στο πρώτο μέρος, παρότι η ΑΕΚ ξέφυγε με 12-4, η Νάουσα δεν έδειξε διάθεση να τα παρατήσει και προσπάθησε να μειώσει όσο το δυνατόν περισσότερο τη διαφορά. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 16-9. Και στο δεύτερο μέρος, με κάποια σερί γκολ, ο Ζαφειράκης πήγε τη διαφορά στα 5 γκολ (18-13). Τότε, η «Ένωση» άρχισε να φορτσάρει και να σκληραίνει την άμυνά της, αλλά να ανεβαίνει κατακόρυφα στην επίθεση. Ως εκ τούτου, έφθασε στο 32-14 και εν τέλει στο 38-18 που ήταν και το τελικό σκορ. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Φρεντερίκ Μπουζόν άνοιξε το ροτέισον, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές.

AEK- ZAΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 38-18

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 7-2, 12-4, 13-5, 16-7, 16-9 (ημχ), 18-13, 25-13, 27-13, 32-14, 34-16, 38-18

ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής 2, Μάτιτς 4, Ντουάρτε 5, Βλαστός 2, Σμιντ, Κεϊτά, Παναγιώτου 1, Τέπερ, Λούλιτς 1, Μπεν Σειχ, Κουκουλάς 4, Γουίλσον, Γκαρέν 1, Τουρέ 10, Σουκιέλοβιτς 4, Σίνα 4.

Ζαφειράκης Νάουσας (Κωνσταντίνος Δεληγιάννης): Μπόλας, Τσαγκέρας, Θεοδωρόπουλος 6, Μπουμπουλεντας, Μπάρμπας, Ροτζιος, Αθανασιάδης 3, Αποστολίδης, Ταραμονλής, Μπιτέρνας, Πίτος 1, Αναστασάκης, Βαφείδης 2, Τσατσας 1, Λόλας 5.
Διαιτητές: Γερουλάνος-Γερουλάνος. Δίλεπτα: 1-2. Πέναλτι: 1/1-3/3.