Αποτελέσματα ακαδημίας βόλεϊ αγοριών και κοριτσιών

Με δύο νίκες ξεκίνησαν τα αγωνιστικά τμήματα της Ακαδημίας Βόλεϊ Αγοριών της ΑΕΚ το διήμερο 05-06/10.

Το βράδυ του Σαββάτου, η ομάδα Κ18 άρχισε τις προσπάθειες της για τη φετινή χρονιά παίζοντας στο 1ο Λύκειο Παπάγου απέναντι στον ΑΣ Παπάγου. Σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, τα παιδιά του Ζαν Πιέρ Σάγια πήραν, αν και δύσκολα, καθαρή νίκη και έδειξαν πως θα πρωταγωνιστήσουν για μια ακόμη χρονιά στο τοπικό πρωτάθλημα της κατηγορίας τους. Το ερχόμενο Σάββατο η ομάδα έχει ρεπό και στις 19 Οκτώβρη υποδέχεται την ομάδα των Νέων Βύρωνος.

Το απόγευμα της Κυριακής, η ομάδα Κ21 βρέθηκε στο κλειστό της Κάντζας για τον δικό της πρώτο αγώνα της χρονιάς κόντρα στον ΑΟ Παλλήνη. Η ΑΕΚ, υπό τις οδηγίες του Ζαν Πιερ Σάγια, έπαιξε εξαιρετικό βόλεϊ στο πρώτο σετ, κερδίζοντάς το με 25-16. Στο δεύτερο σετ βγήκε η κούραση από την προετοιμασία, αλλά τα παιδιά κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια στα δύο επόμενα παίρνοντας τους τρεις βαθμούς που θα τους βοηθήσουν στην πρόκριση στον επόμενο γύρο. Επόμενος αγώνας, την Κυριακή στις 19:00, στο Απ. Κόντος, απέναντι στον ΑΟ Μαρκοπούλου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΑΣ Παπάγου – ΑΕΚ 1-3
Τα σετ: 25-27, 25-21, 12-25, 25-27.
ΑΕΚ (Ζαν Πιερ Σάγια): Αμιλίδης Γιώργος, Γκίρκας Γιώργος, Γκρίντζαλης Νικόλας, Ευρενόπουλος Ανδρέας, Λιακάκος Αναστάσης, Μιχαλακόπουλος Σάκης, Μιχαλακόπουλος Μάριος, Μπετχαβάς Βαγγέλης, Μπουρνιώτης Βασίλης, Σηφάκης Μάνος, Τουρσουνίδης Αλέξανδρος, Χουσιάφης Κωνσταντίνος.
Κατηγορία: Κ18.

ΑΟ Παλλήνη – ΑΕΚ 1-3
Τα σετ: 16-25, 25-18, 23-25, 22-25.
ΑΕΚ (Ζαν Πιερ Σάγια): Αλατόπουλος Αναστάσης, Γκιρτζής Μάρκος, Γκιρτζής Φίλιππος, Γκρίντζαλης Νικόλας, Λιακάκος Αναστάσης, Λυγερός Παναγιώτης, Μπαλοδήμας Ανέστης, Νεγκίζ Γεράσιμος, Οικονόμου Σπύρος, Παπαδήμας Βασίλης, Σηφάκης Μάνος, Σταμάτης Δήμος, Χαρόπουλος Θανάσης, Χουσιάφης Κωνσταντίνος.
Κατηγορία: Κ21.

Mε μία νίκη και δύο ήττες ξεκίνησαν τα αγωνιστικά τμήματα της Ακαδημίας Βόλεϊ Κοριτσιών της ΑΕΚ το διήμερο 05-06/10.

Η Κ20 ηττήθηκε εκτός έδρας από τις Αμαζόνες, στην πρεμιέρα τους στον Α’ Όμιλο της Κατηγορίας. Οι «κιτρινόμαυρες» έχουν αφήσει ήδη πίσω τους αυτό το παιχνίδι κοιτώντας τη συνέχεια κόντρα στις Νέες Βύρωνα.

Μεγάλη νίκη για το πρώτο τμήμα της Κ18, που επικράτησε με 3-2 σετ της Γκράβας, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-2 σετ.

Τέλος, την ήττα με 3-0 σετ εντός έδρας γνώρισε από τις Αμαζόνες το δεύτερο τμήμα της Κ18, να και θα μπορούσε να έχει κερδίσει κάτι από το παιχνίδι. Η απώλεια του πρώτου σετ, με 28-30, στοίχισε στις μικρές μας αθλήτριες, που έδειξαν όμως πολύ καλό πρόσωπο.

ΑΟΝΝΝΕ Αμαζόνες – ΑΕΚ 3-0