AEK ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Νίκησε τον Ζαφειράκη και “κλειδώνει” την πρωτιά η ΑΕΚ

Το ένα από τα δύο βήματα για την κατάκτηση της πρωτιάς στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, έκανε η ΑΕΚ καθώς επικράτησε 34-21 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Handball Premier, στο «Γ. Κασιμάτης».

Η «Ένωση»… «ξεμούδιασε» μετά τη διακοπή ελέω εθνικών ομάδων και έφθασε με άνεση στη νίκη, έχοντας στο πλάι της τον κόσμο, ενώ απομένει και μία αγωνιστική κόντρα στον Δούκα. Πριν το παιχνίδι, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του μεγάλου, Μίμη Παπαϊωάννου.

Όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος, μέχρι το 15’ ο Ζαφειράκης ήταν κοντά στο σκορ (7-6), αλλά η «Ένωση» απέκτησε διαφορά τεσσάρων τερμάτων στο ημίχρονο (16-12). Στη συνέχεια, η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι και με πρωταγωνιστή τον Τζόρτζιε Γκολούμποβιτς αύξησε περαιτέρω τη διαφορά (27-20). Στο τέλος, έφθασε στη νίκκη με 34-21, ενώ από το 50’ μέχρι τη λήξη του αγώνα, ο Ζαφειράκης σ ημείωσε μόλις ένα τέρμα!

ΑΕΚ – Ζαφειράκης Νάουσας 34-21

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-4, 7-6, 11-6, 13-9, 16-12 (Ημ.), 19-14, 22-17, 24-18, 27-20, 31-20, 34-21.

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 3, Ζίβκοβιτς 5, Βαρδαξόπουλος, Μαντάλινιτς, Νικολαΐδης 2, Τσέπιτς 2, Αλμέιδα 3, Ηλιόπουλος 5, Γκολούμποβιτς 4, Παπαδιονυσίου 2, Άρσιτς, Σόκολιτς 2, Τσιτομπί, Ρογκούλσκι 2, Κεδέρης 4.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Κωνσταντίνος Δεληγιάννης): Αθανασίου, Μόλας, Τσουκαλάς 1, Τζουβάρας, Τσαγκέρας 3, Θεοδωρόπουλος 6, Μπουμπουλεντράς, Τρόντζιος, Μπιλιούρης, Αποστολίδης 3, Γαλίτης, Μίλοβιτς 4, Λένος, Βαφείδης 1, Τσάτσας, Λόλας 3.
Διαιτητές: Γερουλάνος Α.-Γερουλάνος Κ..Δίλεπτα: 2-4. Πέναλτι: 3/4-1/1.