AEK BCΜΠΑΣΚΕΤ

Και πως να χάσεις με τέτοιο κόσμο… Η ΑΕΚ ισοπέδωσε (92-78) τη Γαλατασαράι και προκρίθηκε στα προημιτελικά του BCL

Ο λαός της ΑΕΚ έκανε το καθήκον του, άκουσε το κάλεσμα του Δημήτρη Χατζηχρήστου και με μια μεγάλη εμφάνιση η Βασίλισσα τον έκανε να φύγει με χαμόγελο από το κλειστό των Άνω Λιοσίων, καθώς επικράτησε με 92-78 της Γαλατασαράι και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Basketball Champions League.

Εκπληκτικός ο Λεμάρ με 21 πόντους, ο Στρέλνιεκς ακολούθησε με 15, ενώ 14 πρόσθεσε ο Γιάνκοβιτς για τη θριαμβεύτρια. Από την Γαλατά, ο Ράσελ έμοιαζε να παλεύει μόνος του κάποιες στιγμές σταματώντας στους 28. Από 12 είχαν Καλοϊάρο και Ρίστιτς, ενώ 10 έβαλε ο ΜακΓκι.

Το παιχνίδι άρχισε με την Γαλατά να παίρνει ένα προβάδισμα μικρό (2-8) και την ΑΕΚ να ισοφαρίζει στο 10-10 (3’). Συνέχισε το ματς να είναι «κλειστό» σε διαφορές, με τους Τούρκους να… ξεφεύγουν 19-24 στο 7’ και την ΑΕΚ να περνά μπροστά 27-26 ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Τελικά η περίοδος ολοκληρώθηκε με 28-31.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 34-33 στο 13’, ενώ έφτασε και στο 40-36 του 16’ που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά της. Οι Τούρκοι με σερί 0-8 έφτασαν στο 40-44 του 18’, με την Ένωση να «απαντά» με δικό της 5-0 για το 45-44. Τελικά με καλάθι του ασταμάτητου Ράσελ που τελείωσε το ημίχρονο με 17 πόντους, η Γαλατά πήγε μπροστά στα αποδυτήρια με 45-46.

Στο 23’ το σκορ ήταν ισόπαλο (48-48) με την ένταση και το σασπένς στο ματς να μη φεύγει ούτε δευτερόλεπτο. Η Γαλατασαράι στο 26’ βρέθηκε στο +3, με την ΑΕΚ να κάνει σερί 9-0 και να παίρνει τη μεγαλύτερη διαφορά της μέχρι τότε για το 61-55 του 28’. Οι Τούρκοι πάντως κατάφεραν να «μαζέψουν» τη διαφορά στο 63-61 στο 30’.

Η ΑΕΚ με σερί 8-0 πήγε τη διαφορά στο 71-61 του 34’, με την πρώτη διψήφια απόσταση που πήρε μία απ’ τις δύο ομάδες στο ματς. Η Γαλατασαράι μείωσε στους 6 (73-67) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, αλλά οι κιτρινόμαυροι είχαν την ορμή και το ρυθμό που χρειαζόταν πλέον. Με σερί 5-0 έφτασαν στο +11, διατηρώντας απόσταση ασφαλείας πλέον που δεν μπορούσαν οι Τούρκοι να ανατρέψουν! Έτσι η ΑΕΚ έφτασε στην τεράστια νίκη με 92-78.