Εύκολη νίκη και πρωτιά για την ΑΕΚ

Τη νίκη με 37-26 κατέκτησε η ΑΕΚ απέναντι στον Δούκα, ως τυπικά φιλοξενούμενη στο «Γ. Κασιμάτης», στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Οι «κιτρινόμαυροι» με αυτή την επικράτηση, εξασφάλισαν την πρωτιά στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, με αποτέλεσμα να έχουν το απόλυτο πλεονέκτημα στους Τελικούς του πρωταθλήματος.

Επίσης, να σημειώσουμε ότι παρά το γεγονός πως η ΑΕΚ ήταν τυπικά φιλοξενούμενη από τον Δούκα, το «Γ. Κασιμάτης» γέμισε ξανά από τους φίλους της «Ένωσης», που δεν σταμάτησαν να την στηρίζουν και φυσικά να την αποθεώνουν στο τέλος.

Η ΑΕΚ ήταν εκείνη που σκόραρε πρώτη με τον Μαντάλινιτς, ενώ με τον Στίπε απέκτησε και γρήγορη διαφορά δύο τερμάτων (3-5, 6-8). Ο Τικ έκανε το 6-11, ενώ με τον Κεδέρη η ΑΕΚ έφθασε τη διαφορά στα 10 γκολ (10-20). Το 12-22 μάλιστα, ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο «Δικέφαλος» συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Ο Τσιτομπί έγραψε το 15-26, ενώ ο Σόκολιτς το 20-31. Η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε να φθάσει στη νίκη με 26-37, με τον Αλέξη Αλβανό να κάνει περισσότερο διαχείριση στο δεύτερο ημίχρονο.

ΑΣΕ Δούκα – ΑΕΚ 26-37

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 4-7, 6-9, 8-13, 10-17, 12-22 (Ημ.), 13-25, 16-27, 19-28, 21-31, 23-33, 26-37.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιώργος Χαλκίδης): Μπορόντα, Μαρκατάτος, Μπάτης, Τσακουρίδης 3, Παναγιώτου 2, Κιαρτζίδης, Αναστασίου 3, Ντούνης 4, Γιάντσα 2, Χαριτωνίδης 1, Κοβάνης 2, Γκάτσεβιτς 1, Κολλύρης Πάνου, Δικαιούλιας 1, Στεφανίτσης 7.

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Τικ 1, Ζίβκοβιτς 3, Μαντάλινιτς 6, Τσέπιτς, Αλμέιδα, Ηλιόπουλος 2, Γκολούμποβιτς 2, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Άρσειτς, Σόκολιτς 1, Τσιτομπί 5, Ρογκούλσκι 5, Κεδέρης 9.
Διαιτητές: Μερτινιάν-Τόλιος. Δίλεπτα: 3-7. Πέναλτι: 4/5-2/3.