AEK ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Έχασαν την ευκαιρία οι Παίδες…

Ισόπαλη 26-26 αναδείχθηκε εκτός έδρας με τα Βριλήσσια η ομάδα Παίδων της Ακαδημίας Χάντμπολ της ΑΕΚ.

Οι «κιτρινόμαυροι» αν και βρέθηκαν μία ανάσα από το «διπλό», μιας και προηγήθηκαν με 25-22, 5′ πριν το φινάλε, «πλήρωσαν» την αστοχία στην επίθεση και τα λάθη στην άμυνα με αποτέλεσμα να κατακτήσουν μόνο 1 βαθμό.

Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι παίκτες του Δημήτρη Στραβομύτη, σταδιακά ανέβαζαν ρυθμούς και πήραν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου μέρους. Στο β’ ημίχρονο, η ΑΕΚ διατηρούσε μία μικρή διαφορά 1-2 τερμάτα. Στα τελευταία λεπτά, με τον Ρούτσια και τον Ραράκο να βρίσκουν δίχτυα, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 25-22, χωρίς όμως να διατηρήσει τη διαφορά, με το τελικό σκορ να είναι το 26-26.

ΕΣΝ Βριλησσίων – ΑΕΚ 26-26

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-5, 8-7, 8-8, 9-8, 12-13 (ημ.), 14-15, 14-17, 17-18, 19-21, 22-25, 26-26.

ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Τρύφων Ανδρικόπουλος): Τσαγκαράκης, Κυριακόπουλος 5, Μαυροφόρας 1, Ψαριανός 1, Παϊπάης 2, Τουμάσης, Χαλβατζής 9, Νικόπουλος, Ιεσσαί Αν. 1, Ιεσσαί Αγ., Τσαγκρινός, Μπάλλας, Καλύβας, Σπύρου 7.

ΑΕΚ (Δημήτρης Στραβομύτης): Κοτζιάς-Στάμου, Σφακιωτάκης 1, Βούλγαρης 6, Ραράκος 6, Ρούτσιας 8, Βρεττός 2, Πολυμέρης, Σεβαστάκης, Καρανίκος, Μπίτζης, Δημητριάδης, Σουρμελίδης, Γύζης, Ξυπνητός 3, Πατρώνης, Σότο-Γκονζάλες.
Διαιτητής: Καρυδάκης-Γιακαράς. Δίλεπτα: 5-3. Πέναλτι: 3/4-4/9.