AEK BCΜΠΑΣΚΕΤ

Το ΑΕΚ – Ιωνικός μέσα από τα μάτια του ΕΣΑΚΕ

Η ΑΕΚ περιμένει τον Ιωνικό στο κλειστό των Άνω Λιοσίων σε ένα από τα τρία παιχνίδια που θα γίνει σήμερα (19/11, 17:00, ΕΡΤ Sports) για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Η «Ένωση» μετά την πρώτη ήττα της στο φετινό Πρωτάθλημα από τον Άρη, επέστρεψε στις επιτυχίες κόντρα στο Λαύριο Megabolt και είναι στο 4-1. Ο Ιωνικός μετά τη νίκη της πρεμιέρας επί του Κολοσσού H Hotels, μετράει τέσσερις διαδοχικές ήττες.

Οι τέσσερις νίκες της ομάδας του Ηλία Καντζούρη ήρθαν με επιθετικές επιδόσεις 79 ως 84 πόντων και τρεις εξ αυτών με διαφορές 14 ως 17 πόντων. Στη μοναδική ήττα της, εκείνη από τον Άρη, έμεινε στους 63. Έτσι στα επτά τελευταία παιχνίδια της για την κανονική περίοδο –από την προηγούμενη σεζόν- στα οποία έφτασε σε επίδοση 80+ πόντων στην επίθεση, έφτασε και στη νίκη. Η τελευταία φορά που αυτό δεν έγινε, ήταν στις 16 Ιανουαρίου όταν σημείωσε 81 στο Περιστέρι αλλά ηττήθηκε (101-81).

Οι τρεις από τις τέσσερις συνεχόμενες ήττες του Ιωνικού σημειώθηκαν με διψήφιες διαφορές (13-26 πόντοι) και μόνο εκείνη από τον ΠΑΟΚ mateco σημειώθηκε με μονοψήφια (82-78). Με εξαίρεση ωστόσο το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό στο οποίο έμεινε χαμηλά (62 πόντοι), η ομάδα της Νίκαιας είχε επίδοση 78+ πόντων στα παιχνίδια της ως τώρα.

Η ΙΣΤΟΡΙΑ

Ο αγώνας του Σαββάτου θα είναι ο 30ός στην ιστορία των δύο ομάδων στην κατηγορία με την ΑΕΚ να έχει ξεκάθαρο προβάδισμα, τόσο ως γηπεδούχος, όσο και συνολικά. Στην τριετή ιστορία του Ιωνικού στην Basket League, δεν έχει καταφέρει να σημειώσει νίκη επί της «Ένωσης» γνωρίζοντας πέντε ήττες σε ισάριθμα ματς.

Τρία από αυτά ήταν στην έδρα της ΑΕΚ που βρήκε αντίσταση μόνο στο δεύτερο από αυτά, της περιόδου 2020-21 όταν νίκησε με 81-74 με 21 πόντους του Ματ Λοτζέσκι. Σε εκείνο το ματς ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης που είχε 18 πόντους, έγινε ο 18ος στην ιστορία του επαγγελματικού Πρωταθλήματος που έφτασε τα 1.000 αμυντικά ριμπάουντ.

Αναλυτικά η ιστορία αυτών των αγώνων σε αριθμούς…

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΔΟΣΗ ΠΟΝΤΩΝ
2021-22: ΑΕΚ – Ιωνικός 92-75 (Ο Κίνο Κολόμ είχε 24 για την ΑΕΚ)

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ

ΑΕΚ

MILESTONE

* Μία ασίστ θα είναι αρκετή για τον Βασίλη Ξανθόπουλο προκειμένου να φτάσει σε ένα ιστορικό επίτευγμα, αφού θα συμπληρώσει τις 1.500 ασίστ στην Basket League. Είναι ένας αριθμός στον οποίο έφτασαν μόνο ο Βασίλης Σπανούλης (2.167) και ο Δημήτρης Διαμαντίδης (2.144).

FACTS / RANKINGS / ΣΕΡΙ

* Ο Βασίλης Ξανθόπουλος είχε 18 ασίστ στα δύο τελευταία παιχνίδια της ΑΕΚ με τον Άρη και το Λαύριο Megabolt ενώ είχε πέντε στα τρία προηγούμενα.

* Ο Τιμ Φρέιζιερ είχε 6/13 τρίποντα (46,15%) στα τρία πρώτα παιχνίδια του Πρωταθλήματος αλλά στα δύο τελευταία είχε 1/9 (11,1%).

* Ο Αντώνης Κόνιαρης έμεινε χωρίς πόντο στις τέσσερις εμφανίσεις του ως τώρα στο Πρωτάθλημα, μετρώντας 0/4 δίποντα και 0/4 τρίποντα σε 45 λεπτά στο παρκέ.

ΤΑ + ΚΑΙ ΤΑ –

+ Η ΑΕΚ έχει τον δεύτερο μεγαλύτερο μέσο όρο ασίστ του Πρωταθλήματος ως τώρα, «γράφοντας» 22,2 ανά αγώνα. Στην προηγούμενη σεζόν είχε 16,71 στην κανονική περίοδο και ήταν 5η μεταξύ των 13 ομάδων της κατηγορίας.

– Η ΑΕΚ έχει μέσο όρο 16,4 λαθών που την κατατάσσει στην 3η θέση της σχετικής λίστας. Στη σεζόν που πέρασε ήταν 7η στην κανονική περίοδο με 13,08 ανά αγώνα.

ΙΩΝΙΚΟΣ

MILESTONE

* Ο Ντάνιελ Χάμιλτον που επιστρέφει στον Ιωνικό μετά τα εννιά παιχνίδια που έκανε με τη φανέλα του στην περασμένη σεζόν, απέχει έξι ριμπάουντ από τα 100 στην Basket League. Στο σύντομο, περσινό πέρασμα του είχε μέσους όρους 18,55 πόντους, 10,44 ριμπάουντ και 5,5 ασίστ.

* Νταντέ Χόκινς (54) και Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (47) πήραν το 61,58% των ριμπάουντ του Ιωνικού στα πρώτα πέντε παιχνίδια του (101 από τα 164).

* Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είναι ένας από τους δύο παίκτες της Basket League –ο άλλος είναι ο Μάρκους Ντένμον- με τέσσερις επιδόσεις 20+. Έχει κάνει το 5/5 σε με επιδόσεις 19+ πόντων και 17+ ranking.

* Ο Βαγγέλης Μάντζαρης είχε 4+ ασίστ και 32+ λεπτά συμμετοχής σε καθένα από τα πέντε παιχνίδια του Ιωνικού.

+ Η ομάδα της Νίκαιας είναι μία από τις τρεις ομάδες (Ολυμπιακός και ΑΕΚ οι άλλες δύο) με μέσο όρο 20+ ασίστ. Έχει 20 ανά αγώνα που είναι ο 3ος υψηλότερος μέσος όρος ενώ πέρυσι ήταν 11η μεταξύ 13 ομάδων της Basket League με 14,29.

– Ο Ιωνικός εκτέλεσε με 41,76% στα δίποντα στις πρώτες πέντε αγωνιστικές, έχοντας τη χαμηλότερη επίδοση μεταξύ των 12 ομάδων της Basket League.