AEK ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Ξεκίνημα με ισοπαλία για τους Νέους της ΑΕΚ

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της ΑΕΚ με τα Βριλήσσια για την 1η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Νέων ΕΣΧΑ, στο «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ. Με γκολ του Κωνσταντίνου Κοτσιώνη 5″ πριν το φινάλε, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το βαθμό και να μείνει στο παιχνίδι της κατάκτησης του τίτλου.

Οι «κιτρινόμαυροι» του Αλέξη Αλβανού μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκαν ακόμα και με 4 τέρματα (10-6), όμως οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια στην εκπνοή του πρώτου μέρους (14-14). Το β’ ημίχρονο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα (19-20, 23-22). Η «Ένωση» διατηρούσε ένα προβάδισμα 1 γκολ μέχρι και λίγα λεπτά πριν το φινάλε (26-25, 29-28), όμως τα Βριλήσσια με σερί 3-1, πήραν κεφάλι στο σκορ στο τελευταίο λεπτό με 31-30. Τελικά, ο Κοτσιώνης διαμόρφωσε το τελικό 31-31, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η βαθμολογία μετά την 1η αγωνιστική:
1. ΑΣΕ Δούκα 3 βαθμοί
2. ΑΕΚ 1 βαθμός
3. Βριλήσσια 1 βαθμός
4. Ολυμπιακός ΣΦΠ 0 βαθμοί

ΑΕΚ – Βριλήσσια 31-31

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 7-4, 10-6, 13-10, 14-14 (ημ.), 17-17, 19-20, 23-22, 26-25, 29-28, 31-31.

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Βασιλακάκης, Βασιλείου 3, Ματετζόγλου 1, Αθανασάκος 1, Ρούτσιας, Παπαδόπουλος, Στάθης 8, Βασιλόπουλος, Κοτσιώνης 3, Δικαιούλιας 4, Καλύβας 2, Πολυζωγόπουλος, Παππάς, Χαϊκάλης, Πουλιάς 1, Βαρδαξόπουλος 8.

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Αθανάσιος Τούτσης): Στάθης Παν., Λαουλάκος, Στάθης Πέτρ. 8, Γλύκας 2, Χήνας 3, Σωτηρίου, Παϊπάης 3, Γραίκας, Αναστασίου 2, Χρυσολωράς 4, Παπαδημητρίου, Μπινιάρης 6, Χαλβατζής, Κορκολής 2, Κιουλτζίδης, Γκένας.
Διαιτητές: Σκλαβενίτης-Λεφάκης. Δίλεπτα: 5-4. Πέναλτι: 2/2-2/2.