Έμεινε στον χαμένο τελικό του Κυπέλλου, ήττα και από τον Ολυμπιακό με απόλυση Δημητρούλια

Το… μάρμαρο της ήττας από τον Ολυμπιακό πλήρωσε ο Δημήτρης Δημητρούλιας που απολύθηκε από τον έξαλλο όπως μας μεταφέρθηκε Σταμάτη Παπασταμάτη.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης στα αποδυτήρια του κλειστού της Χαλκίδας βρέθηκε ο διοικητικός ηγέτης της Ένωσης, Σταμάτης Παπασταμάτης, ο οποίος ήταν πιο έξαλλος από ποτέ. Οι φωνές του ακούγονταν μέχρι έξω και εκεί, ανακοίνωσε στην ομάδα ότι ο Δημήτρης Δημητρούλιας αποτελεί παρελθόν από τον πάγκο της ΑΕΚ και ότι η ομάδα θα πορευτεί με νέο προπονητή στη σειρά των τελικών.

Στα του ματς;

Με 26-29 ηττήθηκε η ΑΕΚ στην παράταση από τον Ολυμπιακό ΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή στο πλαίσιο του 1ου Τελικού της Ηandball Premier, που διεξήχθη στο Κλειστό της Χαλκίδας. Η «Ένωση» δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο, έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς, αλλά κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση (21-21). Εκεί, η δίλεπτη με την οποία ξεκίνησε την παράταση της στοίχισε, έδωσε πλεονέκτημα στους φιλοξενούμενους και τελικώς γνώρισε την ήττα, έχοντας να αντιμετωπίσει και έναν τερματοφύλακα που σημείωσε 19 επεμβάσεις, αλλά και την απουσία του Λέμος.

Πλέον, η προσοχή όλων στρέφεται στον 2ο Τελικό που θα διεξαχθεί στο ίδιο γήπεδο με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό ΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή, την Tρίτη (10/05, 19:15, ΕΡΤ3), με μοναδικό στόχο τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν καλύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα, παίρνοντας προβάδισμα με 0-1 και 1-3. Αραμπατζής και Μυλωνάς έφεραν το ματς στα ίσια (4-4), όμως οι Πειραιώτες με σερί 3-0 ξέφυγαν στο σκορ με 4-7. Τζηράς και Αραμπατζής μείωσαν σε 5-7 και 6-8 αντίστοιχα, ενώ με την είσοδο του Κεδέρη, η ΑΕΚ έγινε πιο επιθετική πλησιάζοντας στο γκολ (7-8, 15′). Η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Τζηρά να χάνει πέναλτι, ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με νέο σερί 3-0 έφτασαν για πρώτη φορά στο +4 (7-11). Ακολούθησε νέο χαμένο πέναλτι, από τον Ουγκάλντε αυτή τη φορά, με τον Μυλωνά να δίνει μεγάλη επιθετική ανάσα (8-11). Ο Ολυμπιακός σκόραρε εκ νέου για το 8-12, αλλά ο Μόγια με δύο διαδοχικά τέρματα διαμόρφωσε το 10-12 του πρώτου μέρους.

Όμοια ήταν η εικόνα και στο ξεκίνημα του β’ μέρους, με τον Ολυμπιακό να σημειώνει 2 γκολ για το 10-14. Ο Μυλωνάς με δυνατό σουτ και ο Κεδέρης με εύστοχο πέναλτι, μείωσαν σε 12-14. Οι «κιτρινόμαυροι» με τέρματα των Αραμπατζή, Κεδέρη και Τζηρά ισοφάρισαν σε 15-15, εν μέσω αποθέωσης από τον κόσμο που κατέκλυσε το κλειστό της Χαλκίδας.

Παρ’ όλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 5-0, εκμεταλλευόμενοι τα πολλά επιθετικά λάθη του «Δικεφάλου», έφτασαν στο 15-20, στο 49′. Ο Κεδέρης με νέο εύστοχο πέναλτι μείωσε σε 16-20, ο Άντζελιτς σημείωσε ακόμα μία απόκρουση και ο Μυλωνάς με γρήγορη επίθεση σημείωσε το 17-20 (52′). Οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε νέο λάθος, η ΑΕΚ έφυγε στην κόντρα και ο Τζηράς με το τρίτο προσωπικό του τέρμα έκανε το 18-20. O Άντζελιτς πραγματοποίησε νέα σπουδαία επέμβαση και ο Μυλωνάς με όμορφη κίνηση βρήκε δίχτυα για το 19-20 (54:45). Οι Πειραιώτες σκόραραν για το 19-21, όμως ο Τζηράς με γκολ από τα εξτρέμ μείωσε εκ νέου στο γκολ (20-21, 57′). Η άμυνα της ΑΕΚ κράτησε τους φιλοξενούμενους χωρίς γκολ, ο Μόγια με τρομερό σουτ ισοφάρισε σε 21-21 και ο Ολυμπιακός κέρδισε φάουλ με την κόρνα της λήξης. Ο Μοντόρο αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η αποβολή του Σέβελεφ ακολούθησε την ΑΕΚ στο α’ ημίχρονο της παράτασης, με τον Ολυμπιακό να το εκμεταλλεύεται και να ξεφεύγει με 3 γκολ διαφορά (21-24). Ο Ουγκάλντε με ωραίο τελείωμα μείωσε σε 22-24, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μετά από κλέψιμο της μπάλας (22-25) και ο Κεδέρης με πέναλτι σημείωσε το 23-25. Στο β’ πεντάλεπτο της παράτασης, οι διαιτητές καταλόγισαν επιθετικό φάουλ σε προσπάθεια του Αραμπατζή και στην επόμενη επίθεση ο Ολυμπιακός σημείωσε το 23-26. Ο Μυλωνάς με δυνατό σουτ μείωσε σε 24-26, με 2:40 να απομένουν για το φινάλε. Ο Μόγια υπέπεσε σε λάθος πάσα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα (24-27), με τον Κεδέρη να σημειώνει το 25-27 από τη γραμμή του πέναλτι με μόλις 1′ να απομένει. Ο Ολυμπιακός σκόραρε εκ νέου για το 25-28, ο Κεδέρης μείωσε με πέναλτι σε 26-28, με το 26-29 να είναι το τελικό σκορ και τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν το 0-1 στις νίκες.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή 26-29 (κ.δ. 21-21, παρ. 5-8)