Στην Α1 οι Αετοί της ΑΕΚ με εντυπωσιακό μπάσκετ

Στην Α1 Εθνική Κατηγορία ανέβηκε η ομάδα Μπάσκετ με Αμαξίδιο της ΑΕΚ για πρώτη φορά στην ιστορία της και μάλιστα ως Πρωταθλήτρια της Α2! Το τμήμα-κόσμημα της ΑΕΚ επικράτησε με 54-45 του ΑΣ ΠΑΣΚΑ στον τελικό της κατηγορίας και έφτασε στη μεγάλη επιτυχία σημειώνοντας μόνο νίκες όλη τη σεζόν.

Μπροστά σε 250 «Ενωσίτες» που βρέθηκαν στο κλειστό της Γλυφάδας οι «κιτρινόμαυροι» πανηγύρισαν τη μεγάλη επιτυχία που φέρνει την ΑΕΚ στα σαλόνια της Α1.

Δίπλα στην ομάδα, σε αυτό το κρίσιμο, όσο και ιστορικό ματς, βρέθηκαν, ο πρόεδρος της ΑΕΚ, Αλέξης Αλεξίου, ο γενικός αρχηγός της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ, Ηλίας Χατσικας, καθώς και ο αρχηγός της ομάδας χάντμπολ, Παναγιώτης Νικολαΐδης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΠΑΣΚΑ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει το αρχικό προβάδισμα με 8-4. Όσο περνούσε η ώρα η διαφορά αυξανόταν, με τον ΠΑΣΚΑ να φτάνει έως το +9 (6-15), με την ΑΕΚ να μειώνει σε 8-15 στο φινάλε της περιόδου.

Στη β’ περίοδο, οι «κιτρινόμαυροι» με σερί 11-5, μείωσαν σε 19-20, ενώ με τους Χαλδαίο και Κότσαρη, πήραν κεφάλι στο σκορ με 24-22. Η ομάδα του Γιώργου Σιώμου με τον Κότσαρη να σκοράρει, έφτασε στο 28-22 του πρώτου μέρους.

Στο γ’ δεκάλεπτο, ο «Δικέφαλος» διατήρησε το +6 (32-26) έως το 7′. Οι παίκτες του ΠΑΣΚΑ μείωσαν σε 34-31 και 36-35, με το ντέρμπι να κρατεί καλά. Αδαμόπουλος και Χαλδαίος έδωσαν επιθετικές ανάσες στην ΑΕΚ που έφτασε στο τέλος της περιόδου να προηγείται με 4 πόντους (41-37).

Έτοιμη να… «τελειώσει» την υπόθεση νίκη ήταν η ΑΕΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς ξέφυγε στο σκορ με 45-37. Η διαφορά έφτασε και σε διψήφια νούμερα (50-40), με την «Ένωση» να κατακτά τη νίκη και τον τίτλο της Πρωταθλήτριας της Κατηγορίας με 54-45.

Μετά το τέλος του αγώνα ακολούθησε η απονομή του τροπαίου, αλλά και η αποθέωση των «μαχητών» της ΑΕΚ από τον φίλαθλο κόσμο.

ΑΕΚ – ΑΣ ΠΑΣΚΑ 54-45
Τα δεκάλεπτα: 8-15, 28-22, 41-37, 54-45.