AEK ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Πλήρωσε το κακό ξεκίνημα κι έχασε πανάξια το Κύπελλο

Με μια κάκιστη εμφάνιση, η ΑΕΚ ηττήθηκε 21-20 από την Πυλαία στον Τελικό Κυπέλλου στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης. Η «Ένωση» δεν ήταν αυτή που θα έπρεπε στον κρίσιμο αγώνα, με αποτέλεσμα η ομάδα της Θεσσαλονίκης να πάρει το Κύπελλο.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και η Πυλαία προηγήθηκε με 4-3 με τον Τσαμεσίδη. Ο Λέμος ισοφάρισε σε 5-5, αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξέφυγε με δύο γκολ διαφοράς της «Ένωσης» (5-7, 7-9). Μάλιστα, αυτά έγιναν και τρία (7-10), με τον Μόγια να μειώνει για την ΑΕΚ και πάλι στα δύο. Ο Πλάθα τρία λεπτά πριν το τέλος, κέρδισε πέναλτι και τη δίλεπτη του αντιπάλου, με τον Τζηρά να σκοράρει παίρνοντας το ριμπάουντ από το δικό του χαμένο πέναλτι (9-11). Η Πυλαία, ωστόσο, ήταν αυτή που στο ημίχρονο μπήκε προηγούμενη στο σκορ με 12-9.

Η Πυλαία ξεκίνησε με δύο σερί γκολ και στο δεύτερο μέρος (9-14), με τον Πλάθα να πετυχαίνει το πρώτο της «Ένωσης» στο 4’ (10-14). Ο Μόγια μείωσε στα τρία τέρματα (12-15) και με τον Καλόμοιρο στα δύο (15-17). Στο 15’ ο Άντζελιτς απέκρουσε πέναλτι, ενώ ο Τζηράς ένα λεπτό αργότερα έχασε πέναλτι. O Τζηράς στο 23′ μείωσε στο γκολ (16-17), με την Πυλαία ωστόσο να παραμένει σταθερά μπροστά στο σκορ, με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη και το Κύπελλο με 21-20.

AEK – ΑΕΣΧ Πυλαίας 20-21

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-2, 5-5, 6-8, 7-10, 9-12 (ημ.), 11-15, 13-16, 15-17, 15-17, 16-19, 20-21.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Στεβάνοβιτς, Τζηράς 7, Σέβελεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 2, Άντζελιτς, Μυλωνάς 3, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 3, Κοτσιώνης 1, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 1, Καλόμοιρος 2, Κεδέρης.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Χαράλαμπος Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 2, Αντωνιάδης, Μέτσης, Ελευθεριάδης Γ. 6, Κουκμίσης Ν., Τσαμεσίδης 5, Γιαννακίδης, Κουκμίσης Κ. 1, Τριανταφυλλίδης 5, Μπάτζιος, Αλεξανδρίδης, Παπαγεωργίου 2, Αλατσατιανός, Γιαννακόπουλος, Ελευθεριάδης Χ.

Διαιτητές: Κινατσίδης-Φωτακίδης. Δίλεπτα: 2-7 Αποβολές: 1-0. Πέναλτι: 3/5-3/4.