Έκαναν περίπατο οι Παίδες της ΑΕΚ απέναντι στον Ολυμπιακό

Με 34-15 επιβλήθηκαν του Ολυμπιακού οι Παίδες της Ακαδημίας Χάντμπολ της ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος ΕΣΧΑ. Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού, με πολύ καλή εμφάνιση, έφτασε στη νίκη που αποτελεί την 6η σε ισάριθμους αγώνες.

Μετά τα πρώτα δέκα λεπτά, οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν ρυθμούς, πίεσαν στην κόντρα και με «όπλο» τους την εξαιρετική άμυνα κράτησαν στο μηδέν την αντίπαλη ομάδα για 15 λεπτά (10′-25′), φτάνοντας στο 13-3. Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν και στο β’ μέρος να κυριαρχεί στο γήπεδο, με τη διαφορά να εκτοξεύεται σε περισσότερα από 15 γκολ (31-14) και τη νίκη να διαμορφώνεται με το τελικό 34-15.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός ΣΦΠ 34-15

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-2, 7-3, 11-3, 13-3, 16-4 (ημ.), 18-6, 21-7, 24-9, 27-12, 31-14, 34-15.

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Βρεττός 7, Παπανικολάου 2, Σφακιωτάκης 4, Βούλγαρης, Ραράκος 2, Ρούτσιας 2, Μπιτζής 3, Κοτζιάς-Στάμου, Πολυμέρης, Κεδέρης 1, Σεβαστάκης, Χαλκίδης 2, Τσιβιγιούρας 3, Λιάκος 5, Ιεσσαί, Τσέλιος 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Βύρων Παπαδόπουλος): Αδριώτης, Βαμβακάρης, Καμπόλης, Ξάμπλας 5, Κυνηγόπουλος, Φουσέκας, Χρυσούλης 3, Τσολάκης 1, Στεφανίδης 3, Μαλάτρας, Τσελέμπης 3, Γραμματικός, Βαμβακάρης Σ.
Διαιτητές: Χαραλαμπίδης-Λεφάκης. Δίλεπτα: 1-1. Πέναλτι: 01/01-01/03.