Εντυπωσιακή η ΑΕΚ, νίκησε τον ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου

Τη νίκη με 9-8 πήρε η ανδρική ομάδα Πόλο της ΑΕΚ κόντρα στον ΠΑΟΚ στο Κολυμβητήριο της Ηλιούπολης, εξασφαλίζοντας έτσι το «εισιτήριο» για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου πέρυσι είχε κατακτήσει την 2η θέση.

Η ΑΕΚ στο πρώτο οκτάλεπτο μπήκε καλύτερα, με τον Κριγιέστορατς και τον Ηλιόπουλο να κάνουν το 2-0. Ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί το πρώτο οκτάλεπτο με 2-2.

Στο δεύτερο οκτέλαπτο και οι δύο ομάδες έβγαλαν εξαιρετικές άμυνες και ως εκ τούτου το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 3-3. Στο δεύτερο ημίχρονο, με Μαυρωτά, Τσαταλιό και Παπάκο ο «δικέφαλος» πήρε προβάδισμα 3 τερμάτων, με το τρίτο οκτάλεπτο να ολοκληρώνεται με 6-4.

Στην τελευταία περίοδο, ο Κριγιέστορατς διαμόρφωσε το 7-4 ενώ οι «κιτρινόμαυροι» πήραν διαφορά και 4 τερμάτων (9-5). Ο ΠΑΟΚ με 4 διαδοχικά τέρματα μείωσε σε 9-8, σκορ ωστόσο που ήταν και το τελικό.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 9-8.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-1, 3-1, 3-4.