Νίκη ψυχής για την ΑΕΚΑΡΑ

Με το δεξί μπήκε η ΑΕΚ στον Γ’ Όμιλο της Pre League καθώς νίκησε με 3-2 σετ τον Πήγασο Πολίχνης για την 2η αγωνιστική.

Η «Ένωση», που λόγω κρουσμάτων κορονοϊού δεν αγωνίστηκε την περασμένη εβδομάδα, ξεκίνησε με το δεξί το μίνι Πρωτάθλημα των 10 αγωνιστικών που οδηγεί στη Volley League της επόμενης χρονιάς, περνώντας έτσι στην τρίτη θέση (δείτε τη βαθμολογία εδώ).

To πρώτο σετ ξεκίνησε ιδανικά για την «Ένωση». Παρότι οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι σε μεγάλο διάστημα του παιχνιδιού, η ΑΕΚ δεν άφησε στην… τύχη του το σετ και με μεγάλη ψυχή και πάθος πήρε το πρώτο σετ (27-25). Δεν ήταν ωστόσο και ανάλογη η συνέχεια για τα επόμενα δύο σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Πήγασος πήρε μια διαφορά δύο πόντων στο ξεκίνημα (5-7), αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε (11-11). Ωστόσο ο Πήγασος πήρε και πάλι κεφάλι (14-17, 15-20), με την «Ένωση» να πιέζει και να πλησιάζει (19-21). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφθασε στο 21-24 και εν τέλει πήρε το σετ με 21-25.

Στο τρίτο σετ η ομάδα της Πολίχνης μπήκε ξανά καλύτερα (3-5) ενώ πήρε και διαφορά τεσσάρων πόντων (8-12), η οποία στη συνέχεια μεγάλωσε (9-15). Η ΑΕΚ πλησίασε τον Πήγασο (16-19), αλλά η φιλοξενούμενη ομάδα έδειξε σταθερότητα (17-21) και πήρε το σετ με 19-25.

Η «Ένωση» δεν τα παράτησε και με τεράστια ψυχή μπήκε στο τέταρτο σετ για να το πάρει. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στην αρχή (6-6, 10-10), με τον Πήγασο να παίρνει προβάδισμα (14-17). Η ΑΕΚ με σερί πόντους ισοφάρισε (18-18) και πέρασε μπροστά (20-18, 22-20). Ο Πήγασος πλσίασε στον πόντο (23-22), αλλά οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν 2-2 στα σετ με 25-22.

Στο τάι μπρέικ η «Ένωση» βρέθηκε πίσω από τον Πήγασο (4-5), αλλά με τρεις διαδοχικούς πόντους έκανε το 7-5. Ο Πήγασος ισοφάρισε 9-9, αλλά η ΑΕΚ πήρε εκ νέου προβάδισμα (13-10). Η ομάδα της Πολίχνης ισοφάρισε σε 13-13 και οι αμφότεροι οι σύλλογοι πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 17-17. Τότε, οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το 18-17 και στη συνέχεια το 19-7 παίρνοντας το τελευταίο σετ.

ΑΕΚ – Πήγασος 3-0
Τα σετ: 27-25, 21-25, 19-25, 25-22, 19-17