Κοριτσάρες πρόκρισης “πέταξαν” στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας

Απίστευτη νίκη για την ΑΕΚ που κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος Βόλεϊ Γυναικών!

Η «Ένωση» ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι κατακτώντας τα πρώτα 2 σετ, όμως στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ είχε αντίδραση και ισοφάρισε σε 2-2. Με καθαρό μυαλό και ψυχή η ΑΕΚ στο τάι μπρέικ κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ, μετρώντας 3 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια κόντρα στους Θεσσαλονικείς.

Με διάθεση να πάρει τα ηνία του σετ ξεκίνησε η ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ όμως να μην την αφήνει, πιέζοντας συνεχώς, με το σκορ να εναλλάσσετε στον πόντο συνέχεια. Η «Ένωση» βρέθηκε να χάνει με 3 πόντους στα μισά του σετ (14-17), όμως με καθαρό μυαλό και τα αποτελεσματικά σέρβις της Γκουντιμένκο, κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (18-17) και στο τέλος να πάρει το σετ με 25-23.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η ΑΕΚ το δεύτερο σετ κάνοντας το σκορ 3-0. Ο ΠΑΟΚ είχε απάντηση φέρνοντας γρήγορα το σκορ στα ίσα (4-4). Κάπου εκεί ξεκίνησε το σκορ να πηγαίνει χέρι-χέρι, με την ΑΕΚ να έχει πάντα το προβάδισμα με ένα πόντο και την φιλοξενούμενη ομάδα να ισοφαρίζει. Η «Ένωση» στο τέλος είχε το καθαρό μυαλό και πήρε και αυτό το σετ με 25-23.

Να τελειώσει το ματς ήθελε ΑΕΚ, εκμεταλεύομενη την καλή ψυχολογία της από τα δύο προηγούμενα σετ. Κάτι τέτοιο δεν έγινε , καθώς ο ΠΑΟΚ ήθελε να επίστρέψει στο παιχνίδι, δείχνοντας το νωρίς (6-7, 7-10). Ο «Δικέφαλος» δεν κατάφερε να πιάσει την απόδοση που είχε στα προηγούμενα σετ, βρισκόμενη πίσω στο σκορ ακόμα και με 6 πόντους (9-15). Στο τέλος το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει και να χάσει το σετ με 21-25.

Μουδιασμένα μπήκε η ΑΕΚ στο τέταρτο σετ, μένοντας πίσω στο σκορ με 0-3, δίνοντας την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να πάρει το πάνω χέρι. Η «Ένωση» έδειχνε να μην έχει καθαρό μυαλό σε όλη την διάρκεια του σετ με τον ΠΑΟΚ να παίρνει διαφορά ακόμα και με 10 πόντους (13-23), με την ΑΕΚ να μην έχει απάντηση και να χάνει το σετ με 16-25.

Στο τάι μπρέικ οδηγήθηκε το παιχνίδι, με την ΑΕΚ να μην έχει περιθώρια για άλλα λάθη, κάνοντας το 1-0. Ο ΠΑΟΚ είχε στην συνέχεια την ψυχολογία των δύο προηγούμενων σετ και κατάφερε να πάρει διαφορά τεσσάρων πόντων (4-8, 7-11). Οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το υπέρ τους σκορ έως το 11-13, όταν και η ΑΕΚ με σερί 3-0 έφτασε σε ματς πόιντ (14-13). Ο ΠΑΟΚ απάντησε 3 φορές (14-14, 15-15, 16-16), αλλά η ΑΕΚ κατέκτησε το σετ με 18-16 και τη νίκη με 3-2 σετ!

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 3-2

Τα σετ: 25-23, 25-23, 21-25, 16-25, 18-16.

AEK (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 4 (3/18 επ., 1 άσσος, 45% υπ. – 33% άριστες), Λίντσεϊ 129(15/43 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 28% άριστες), Βεργίδου 6 (0/5 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Τερέλ 20 (19/64 επ., 1 μπλοκ), Γκουντιμένκο 7 (3/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπράουν 16 (11/22 επ., 5 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 58% υπ. – 42% άριστες), Μπελιά (λ), Διώτη 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ.-11% άριστες), Παππά, Τσοχατζή, Καββαδία 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 13 (10/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 6 (3/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μερτέκη 3 (2/9 επ., 1 άσσος, 22% υπ. – 11% άριστες), Φιντόν 25 (18/51 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ, 67% υπ.-48% άριστες), Κογιάρ 24 (20/51 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λι Ντ. 1 (1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 53% υπ. – 41% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 άσσος), Κλέπκου 13 (10/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 62% υπ.-46% άριστες).