Νίκη με καλή εμφάνιση για τις κοριτσάρες της ΑΕΚ

Νίκη με καλή εμφάνιση για τα κορίτσια της ΑΕΚ, που επικράτησαν με 3-0 σετ κόντρα στην ομάδα του ΑΟ Μαρκοπούλου. Η «Ένωση» συνέχισε το νικηφόρο της σερί, αποκτώντας ψυχολογία για τα επόμενα κρίσιμα παιχνίδια που ακολουθούν.

Στο αγωνιστικό κομμάτι μπήκε αποφασισμένη στο πρώτο σετ να δείξει την δυναμική της και να μην αφήσει περιθώρια στην ομάδα του Μαρκόπουλου να φανεί απειλητική. Με ένα γρήγορο 3-0 η «Ένωση» έβαλε της βάσεις για να αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας, κάτι που κατάφερε με τα δυνατά χτυπήματα της Τερέλ, αλλά και από το δυνατό μπλοκ της(22-11). Η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε μόνο να μειώσει (25-17) που ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου σετ.

Η ομάδα του Μαρκόπουλου μπήκε θέλοντας να αιφνιδιάσει την ΑΕΚ, έχοντας το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το 3-4. Ο «δικέφαλος», ανέβασε ρυθμούς, πήρε προβάδισμα (5-4) και στην συνέχεια πήρε και μεγάλη διαφορά(10-4, 17-7), δείχνοντας το καλό της αγωνιστικό πρόσωπο. Με καθαρό μυαλό, αλλά και δυνατό μπλοκ η ΑΕΚ πήρε και το δεύτερο σετ με 25-15, πηγαίνοντας στο τρίτο μέρος του παιχνιδιού με τον καλύτερο τρόπο.

Αυτή τη φορά δυνατά μπήκε η φιλοξενούμενη ομάδα, κάνοντας το 0-3. Η ΑΕΚ κατάφερε μόνο να μειώσει(3-4), με τον προπονητή της ομάδας, κο Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ στο 4-8, θέλοντας να ηρεμήσει τις αθλήτριες του, ώστε να έχουν πιο καθαρό μυαλό. Έτσι και έγινε, με τις παίκτριες της ΑΕΚ να ανεβάζουν ρυθμό και να παίρνουν προβάδισμα με 10-9. Το ντέρμπι κράτησε μέχρι το τέλος του σετ(16-14, 24-24), όμως η ΑΕΚ με την Τερέλ να αναλαμβάνει δράση και να καθαρίζει το σετ(28-26) και το παιχνίδι στο τέλος με άσσο.

ΑΕΚ – ΑΟ Μαρκοπούλου 3-0 (25-17, 25-15, 28-26)

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 9 (7/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ. – 13% άριστες), Λίντσεϊ 18 (15/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσοχατζή 1 (1/2 επ.), Τερέλ 25 (19/40 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκουντιμένκο 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπράουν 7 (4/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 35% υπ. – 24% άριστες), Γεωργιάδου (λ), Παπά, Βεργίδου 1 (1 άσσος).

ΑΟ Μαρκοπούλου (Νίκος Μπουτσούρης): Γαροφαλάκη 1 (1 άσσος), Αλλαγιάννη 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γράβαρη 7 (4/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 11 (10/30 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 33% άριστες), Σάντος 2 (2/6 επ.), Κούλερκαν 9 (7/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Δήμου (λ, 31% υπ. – 3% άριστες), Κωτσαρά 1 (1/9 επ.), Καραγιάννη.