Με νίκη ξεκίνησαν οι Κορασίδες

Με 26-23 επιβλήθηκαν εκτός έδρας οι Κορασίδες του τμήματος Χάντμπολ της ΑΕΚ του ΓΑΣ Καματερού, στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος ΕΣΧΑ.

Οι «κιτρινόμαυρες» παρουσιάζοντας πολύ καλό πρόσωπο, έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα, κόντρα σε μία ισχυρή ομάδα.

Η ΑΕΚ μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, ανέβασε ρυθμούς και πήρε προβάδισμα με 2 έως 3 γκολ διαφορά (3-5, 4-6, 5-8). Οι γηπεδούχοι πίεσαν για να φέρουν το ματς στα ίσια, μειώνοντας στο γκολ στο ημίχρονο (10-11). Όμοια ήταν και η εικόνα στο β’ ημίχρονο, με το ντέρμπι να κρατά για πολύ ώρα. Η ομάδα του Κώστα Κότσιρα, μετά το 40′, έτρεξαν ακόμα περισσότερο στην κόντρα, βρίσκοντας χώρο για να ανεβάσουν τη διαφορά. Έτσι, προηγήθηκαν με 19-15 και 23-20, βάζοντας δύσκολα στο Καματερό, που δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

ΓΑΣ Καματερού – ΑΕΚ 23-26

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-5, 4-6, 5-8, 9-10, 10-11 (ημ.), 12-13, 13-16, 15-19, 17-21, 20-23, 23-26.

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ (Μενέλαος Δανήλος), Ψυλλη, Κόλια, Μπούτα, Ψαριώτη 2, Ταλαντζη Μ. 1, Τσαμαλή 1, Ρούσσου 15, Ταλαντζή Β., Γκορτσοπούλου 2, Κοτσόνου, Τσόλη, Πασχαλούδη, Κπουρή 2.

ΑΕΚ (Κώστας Κότσιρας): Δρουγκίδου, Σκόνδρα, Ζιλά, Ρωμανού, Λός, Σταμπουλίδη, Ζούμα 2, Τσικογιαννοπούλου, Τσαντάκη 5, Ζαφειροπούλου, Σαρκίρη 9, Λυτριβή Θ. 9, Βερβέρη, Μετάι Ε. 1.

Διαιτητές: Γιακαλής-Δανάσκος. Δίλεπτα 2-6. Πέναλτι: 10/10 – 2/3.