AEK ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Κέρδισε τα Χανιά, «έσπασε» το σερί με ΠΑΟ

Στους 33 (31 αγώνες συν τους 2 της περσινής σεζόν που διακόπηκε) αγώνες σταμάτησε το αήττητο και νικηφόρο σερί της ανδρικής ομάδας Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης της ΑΕΚ που το Σάββατο επικράτησε με 3-0 των Χανίων για την 3η αγωνιστική της Α1, ενώ στη συνέχεια μετά από μεγάλη «μάχη» ηττήθηκε με 3-1 από τον Παναθηναϊκό.

Οι δις Πρωταθλητές Ελλάδος, που ανάγκασε την ελληνική επιτραπέζια αντισφαίρισης να υποκλιθεί στην εκπληκτική της παρουσία έως τώρα, κέρδισε 33 συνεχόμενους αγώνες, πριν φτάσει στον αγώνα με το «τριφύλλι», δημιουργώντας ένα από τα μεγαλύτερα σερί που έχει γνωρίσει το άθλημα στη χώρα μας. Ένα σερί που αν δεν υπήρχε και η πανδημία την περσινή σεζόν θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερο και που διατηρήθηκε για περισσότερο από 3 ημερολογιακά έτη!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ με τους Λαγογιάννη, Βλοτινό και Αϊβατίδη επικράτησε εύκολα των Χανίων με 3-0. Λαγογιάννης και Βλοτινός με πολύ καλές εμφανίσεις δεν απώλεσαν ούτε σετ, ενώ ο νεαρός Αϊβατίδης με σπουδαία παρουσία, και παρ’ ότι έμεινε πίσω στο σκορ με 0-1, επέστρεψε και έφτασε στη νίκη με 3-2.

Κόντρα στον Παναθηναϊκό, ο Campos αντιμετώπισε τον Μαδέση στο πρώτο game. Αν το πρώτο σετ που ολοκληρώθηκε με 15-13 υπέρ του παίκτη του ΠΑΟ είχε αντίθετο αποτέλεσμα, ίσως να μιλούσαμε για άλλο παιχνίδι, με τον νεαρό άσσο της ΑΕΚ να ηττάται τελικώς με 3-0. Ο Λαγογιάννης με αντίπαλο τον Κωνσταντινόπουλο τα έδωσε όλα, ανέτρεψε το εις βάρος του 1-0 σε 1-2, όμως τελικώς δεν κατέκτησε τη νίκη. Τη νίκη της αγωνιστικής σημείωσε ο Αϊβατίδης, που επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Κορδούτη με τρομερή εμφάνιση, αποδεικνύοντας ότι έχει πολύ μέλλον και η ΑΕΚ μπορεί να στηριχθεί πάνω του. Στο τελευταίο game, ο Λαγογιάννης έβαλε δύσκολα στον Campos, ηττήθηκε με 13-11 στο πρώτο σετ και κατέκτησε το δεύτερο με 11-2, χωρίς όμως να κατακτήσει τον πόντο για την «Ένωση».

ΑΕΚ – ΟΑ Χανίων 3-0
Λαγογιάννης – Κοκκινάκης 3-0 (11-03, 11-04, 11-03)
Βλοτινός – Μπόσκοβιτς 3-0 (12-10, 11-07, 11-03)
Αϊβατίδης – Αλεξανδρόπουλος 3-2 (07-11, 12-10, 11-05, 08-11, 11-06)

Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΕΚ 3-1
Campos – Μαδέσης 3-0 (15-13, 11-07, 11-06)
Κωνσταντινόπουλος – Λαγογιάννης 3-2 (11-08, 08-11, 07-11, 11-06, 11-05)
Κορδούτης – Αϊβατίδης 2-3 (14-12, 06-11, 10-12, 11-09, 11-13)
Campos – Λαγογιάννης 3-1 (13-11, 02-11, 11-02, 11-05)