AEK ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Αυτό είναι σωστό, πρωτάθλημα, κύπελλο και ευρωπαϊκό

Τα σάρωσε όλα! Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ κατέκτησε το EHF Cup, το κύπελλο Ελλάδας και τώρα το πρωτάθλημα. Οι μάγκες της Ένωσης νίκησαν με 35-32 τον ΠΑΟΚ μέσα στη Θεσσαλονίκη και με 2-0 στις νίκες κατέκτησε το Πρωτάθλημα της Handball Premier σημειώνοντας το πρώτο τρεμπλ στην Ιστορία τόσο του Συλλόγου, όσο και του σπορ!

Η αρμάδα του Δημήτρη Δημητρούλιας σάρωσε τα πάντα στο πέρασμά της κερδίζοντας κάθε αντίπαλο, κατακτώντας αήττητη τον τίτλο, ενώ σε τρεις διοργανώσεις γνώρισε μόλις μία ήττα, στην Ευρώπη, την οποία και φυσικά ανέτρεψε.

Η ΑΕΚ νίκησε για 5η φορά φέτος τον ΠΑΟΚ και 4η στο Πρωτάθλημα, με το “5 στα 5” να περνά στην… ιστορία.

Μετά το τέλος του αγώνα, οι κιτρινόμαυροι σήκωσαν την κούπα στο Σπίτι του Χάντμπολ στη Μίκρα, ενώ ήδη ετοιμάζονται για την επιστροφή στην Αθήνα, δίνοντας ραντεβού στις 22:30 στα Γραφεία του Συλλόγου στη Νέα Φιλαδέλφεια, καλώντας φυσικά και το φίλαθλο κοινό στο πλευρό τους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, Τζηράς και Buneta έβαλαν μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ με 0-2. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και απάντησαν με σερί 5-1 για το 5-3. Ο Κεδέρης έφερε το ματς στα ίσια (5-5, 9-9), ενώ οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 12-11. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 15-11, αλλά η “Ένωση” με τον Κεδέρη σε κενή εστία (15-12) και διαδοχικά τέρματα από τους Νικολαΐδη, Αραμπατζή, Δομπρή και Αραπακόπουλο, ισοφάρισε σε 16-16.

Στο β’ μέρος, οι “ασπρόμαυροι” ξέφυγαν στο σκορ με 19-19, με την ΑΕΚ να απαντά άμεσα με τους Καλόμοιρο και Τζηρά και να ισοφαρίζει σε 20-20. Κεδέρης και Καλόμοιρος ανέτρεψαν το σκορ υπέρ του “Δικεφάλου” (21-22), ενώ ακολούθησε ένα πανέμορφο γκολ από τον Μυλωνά για το 22-23 (47′). Ακολούθησαν διαδοχικά γκολ και από τις δύο ομάδες, με την ΑΕΚ να φτάνει τελικώς μία ανάσα από το τρόπαιο χάρη σε γκολ των Δομπρή και Τζηρά για το 27-28 και 28-29, λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι βρήκαν γκολ στο τελευταίο σουτ και έστειλαν το ματς στην παράταση, με σκορ 29-29.

Στην παράταση, ο Μυλωνάς έβαλε δύο φορές μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ (29-30, 30-31), με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν άμεσα (31-31). Ο Κεδέρης στην κόντρα σκόραρε σε κενή εστία για το 31-32, ενώ το β’ μέρος της παράτασης ξεκίνησε με νέο γκολ από τον Μυλωνά (31-33). Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 32-33, όμως οι Αραμπατζής και Κεδέρης έδωσαν τέλος στην υπόθεση νίκη και η ΑΕΚ κατέκτησε το Πρωτάθλημα και το τρεμπλ μέσα στην έδρα του ΠΑΟΚ!

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 32-35 (κ.α. 29-29).