ΜΠΑΣΚΕΤ

Ηττα – καταστροφή στη Ρόδο για τη Βασίλισσα

Την ήττα με 79-72 γνώρισε η ΑΕΚ απέναντι στον Κολοσσό στη Ρόδο στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής στη Stoiximan Basket League. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-13 εξασφάλισαν και μαθηματικά την παραμονή στην κατηγορία και έκαναν ένα τεράστιο βήμα για την είσοδό της στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Από την πλευρά της η ΑΕΚ γνώρισε τη δεύτερη διαδοχική ήττα και έχασε έδαφος στη μάχη για ένα καλύτερο πλασάρισμα στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος. Η «Ένωση» έχει πλέον ρεκόρ 15-5 και έχει μπροστά της το εξ αναβολής παιχνίδι με τον Προμηθέα στην Πάτρα και τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο ΟΑΚΑ ως γηπεδούχος.

Ο Κολοσσός θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος φιλοξενούμενος στη Νίκαια από τον Ιωνικό Hellenic Coin με τον οποίο έχουν ίδιο βαθμολογικό στόχο.

Ο Γκλιν Γουότσον με 25 πόντους και ο Κερέμ Καντέρ με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών που πήραν πολύτιμες βοήθειες από τους Θοδωρή Ζάρα (13 πόντοι) και Βασίλη Ξανθόπουλο (7 πόντοι, 7 ασίστ).

Για την ΑΕΚ ο Ντάριλ Μέικον τελείωσε με 22 πόντους και ο Κιθ Λάνγκφορντ έβαλε 20.

Το ξεκίνημα του Κολοσσού Η Hotels στον αγώνα ήταν ιδανικό. Άρχισε με σερί 10-0 στο πρώτο τετράλεπτο ενώ όσο περνούσε η ώρα αύξανε το προβάδισμά του φτάνοντας ακόμα και στο +20 με τον Άντριτς να κάνει το σκορ 30-10 λίγο πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Από την πλευρά της η ΑΕΚ μπήκε στη δεύτερη περίοδο με ένα δικό της σερί 11-0 με το οποίο μείωσε στο 14′ σε 30-22. Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν λύσεις ώστε να συντηρήσουν το προβάδισμά τους, να ξεφύγουν με 41-27 και εν τέλει να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 41-31.

Όπως και στο δεύτερο δεκάλεπτο έτσι και στην τρίτη περίοδο, το ξεκίνημα της ΑΕΚ την έβαλε και πάλι στο παιχνίδι. Με επιμέρους σκορ 13-2 μόλις σε δυόμισι αγωνιστικά λεπτά με αιχμές του Λάνγκφορντ και Μέικον, η ΑΕΚ ολοκλήρωσε την ανατροπή της προσπερνώντας με 44-43. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με 50-45, όμως και πάλι ο Κολοσσός κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, να ισοφαρίσει και εν τέλει να ανακτήσει το προβάδισμα στο φινάλε της τρίτης περιόδου με το τρίποντο του Γουότσον που έκανε το σκορ 58-57.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη την τέταρτη περίοδο, με την ΑΕΚ να μειώνει σε 70-72 με τον Μέικον στα 1’35΄’ πριν από το τέλος.

Ο Γουότσον με ένα απίθανο γκολ φάοουλ στα 1’19” έγραψε το 75-70 για να μειώνει ο Λάμγκφορντ σε 75-72. Στα 30” ο Καντέρ πήρε το φάουλ σε διεκδίκηση επιθετικού ριμπάουντ με τον Ματσιούλις και έκανε το 77-72 ενώ η ΑΕΚ ουσιαστικά έχασε τις ελπίδες της για τη νίκη μετά από το λάθος σε πάσα του Μέικον στον Ζήση και το φάουλ που έγινε στην εξέλιξη της φάσης στον Γουότσον που με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 79-72.

Τα δεκάλεπτα: 30-11, 41-31, 58-57, 79-72.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 7 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Άρτις 3 (0/4 σουτ, 3/4/ βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άντριτς 9 (3/12 σουτ), Καντέρ 22 (8/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπιλλής, Καμαριανός, Γουάτσον 25 (5/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Λιάπης, Ζάρας 13 (2), Αγγελάκος.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 3 (5 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 20 (4/10 σουτ, 10/13 βολές, 4 ριμπάουντ), Ματσιούλις (0/4 σουτ), Γιάνκοβιτς, Γκίκας, Μέικον 22 (4/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Κατσίβελης 5 (6 ριμπάουντ), Ζήσης 4 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαυροειδής, Μόουζες 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ).